Направете си шампон од прашок за пециво – Да, убаво прочитавте…

Loading...

Многу девојки го испробале овој едноставен рецепт и тврдат дека тој може во потполност да го замени обичниот шампон. Можеби е малку тешко да се навикнете на недостатокот од пена, но косата ќе ви биде мека, без електрицитет и со многу волумен. Притоа измивањето со јаболков оцет ќе и даде неверојатен сјај.За шампон:
– лажица прашок за пециво
– 3 лажици вода
Доколку имате подолга коса, направете поголема количина во истите пропорции и ставете во мало шишенце.
Нанесете на мокра или сува коса ос коренот кон краевите. Оставете една до 3 минути и исперете со топла вода.
Потоа нанесете ја мешавината со јаболков оцет.
За измивање:
– 1 лажица јаболков оцет
– 4 лажици вода
Може да додадете малку етерично масло лаванда, нане или рузмарин за да го намалите мирисот на јаболков оцет.
Нанесте на косата па после неколку секунди измијте со ладна вода.
Пробајте го овој метод на миење коса и уверете се сами дека резултатите се одлични.За шампон:
– лажица прашок за пециво
– 3 лажици вода
Доколку имате подолга коса, направете поголема количи

loading...
Loading...