Не јадете овошје навечер

Loading...

Потрошувачката на овошје во големи количини може да биде штетно, особено ако ги јадете навечер, предупредуваат експертите. Една од причините за масти во црниот дроб е шеќерот во плодовите. Луѓето со здравствени проблеми треба да се особено внимателни со количината на внесената фруктоза.
Овошен шеќер е сладок отров за нашиот организам. Поради тоа, овошјето не треба да се консумираат во големи количини, особено навечер.
Совет: Наместо обилен доручек, подобро е да изедете јаткасти  плодови како ореви, бадеми и лешници, како и неколку овошки како портокал, банана или јаболка и практикувајте да пиете свежо исцеден сок од неколку плодови.
Прочитајте повеќе: Што не треба да јадете неколку часа пред спиење?Потрошувачката на овошје во големи количини може да биде штетно, особено ако ги јадете навечер, предупредуваат експерт

loading...
Loading...