Неколку трикови кои го спречуваат дебелеењето во зима

Loading...

Во зима носиме комотна облека, повеќе јадеме и вишокот килограми брзо се прикрадува. Нутриционистите сепак имаат неколку идеи како да ја одбегнете зимската храна и да ја дочекате пролетта со витка линија.Некои истражувања покажале дека човек во зима во просек се дебелее до два килограми, објавил England Journal of Medicine, а кога ќе се приближи пролетта и ни се заканува потенка облека вишокот килограми не е лесно да се симнат.
Течност
На телото му е потребна многу течност и во зима. Ако заборавате да пиете течности во ладните денови може да се случи телото да ви дава сигнали, а вие ги заменувате со глад и беспотребно јадете. За да бидете сигурни дека пиете доволна количина на течност обидете се со оваа метода: немојте да одите на ручек ако не сте испиле две чаши вода од доручекот, а истото правило применете го и до вечерата и пред спиење.

Бидете креативни
Зимата е идеално годишно време за дебелеење бидејки сите поминуваат многу време во своите домови и уживаат во храна со малку движење. Затоа е важно вашите деликатеси да ги подготвувате со продукти кои имаат помалку масти и калории. 
Доручек
Кратките денови се совршен изговор за недостаток на време и желба кога вежбањето е во прашање па треба попаметно да ја распоредите количината на храна во оброци.  Главна причина за тоа е што телото подолго време ќе има повеќе енергија и нема да се чувствувате уморни како кога јадете бело печиво или производи од фурна во кои има бел шеќер и лоши јагленихидрати. Ако не вежбате редовно, телото сигурно ќе има недостаток на енергија, а ако ја додадете кон тоа и лошата исхрана, цела зима ќе бидете уморни.Некои истражувања покажале дека човек во зима во просек се дебелее до два килограми, објавил England Journal of Medicine, а кога ќе се приближи про

loading...
Loading...