НЕМА ГРЕШКА! Три намирници кои се најдобри за метаболизмот!

Овие три намирници се спас за лошото варење…Сливи
Да, сливите се извор на прехрамбени влакна, кои го стабилизираат варењето. Но, тоа е само почеток на здавствените „супермоќи“. Содржат и некои антиоксиданси, кои се добри во борбата против дијабетес, дебелеење и превенција на срцеви болести.
Јадете ги свежи, или додадете ги во овесна каша, јогурт или смуди.
Зелка
Зелката е една од најздравите намирници кои можете да ги ставите на чинија.

Преполна е со фитонутриенти, а особено прехрамбени влакна, кои го намалуваат холестеролот и го подобруваат метаболизмот.
Грав
Не се одрекувајте од гравот ниту во летните месеци. Додадете го во салата и други јадења. Овој извор на билни белковини и прехрамбени влакна, прави чуда за варењето. Богат е со железо и магнезиум, кој ги опушта мускулите.Сливи
Да, сливите се извор на прехрамбени влакна, кои го стабилизираат варењето. Но, тоа е само почеток на здавствените „супермоќи&ld

Пронајдете не на следниве мрежи: