НИЦА ВО КРВ ДО КОЛЕНА: Ги фрлале децата на тротоар за да ги спасат

Најмалку 84 лица загинаа, а околу 50 други се ранети доцна синоќа во француксиот град Ница, кога камион удри во толпата луѓе кои го следеа огнометот во чест на националниот празник на Франција 14 јули.Овие потресни фотографии сведочат за хоророт кој вчера се случуваше во Ница. Во терористичкиот напад загинаа 10-на деца.
Трагите од крвопролевањето се уште се видливи во Ница, граѓаните загрижени, а засилено е и полициското присуство во градот.
 

Камионот кој усмрти повеќе од 84 лица во Ница, се движел низ толпата дури 2 километри, газејќи се пред себе, пред полицијата да успее да го убие напаѓачот.
Очевидците кои го сведочеле и преживеале нападот, велат дека родителите ги фрлале децата на тротоарот за да ги спасат и да не бидат прегазени од џихадистот.
-Одеднаш видовме стампедо на луѓе кои трчаат низ улицата. Стотици, стотици луѓе, фамилии…Одеднаш стампедо почна да наодоаѓа од друга насока. Никогаш немам видено таков хаос во мојот живот. Видов и луѓе кои буквално ги фрлаа своите деца преку оградите на тротоарот, изјавил Исмаили Калиди, писател кој во Ница бил да ја посети својата сестра.Овие потресни фотографии сведочат за хоророт кој вчера се случуваше во Ница. Во терористичкиот напад загинаа 10-на деца.
Трагите од крвопро

Пронајдете не на следниве мрежи: