НИКОГАШ не ја фрлајте кората од лимон: Лек од природата ги отстранува болките за 2 часа!

Кората од лимон најчесто ја користиме во подготовка на некоја храна.Сепак,она што ретко кој го знае е дека токму кората од лимот може да послужи како делотворен лек.Познато е одамно дека лимонот е богат со витамин Ц,но и со многу други корисни нутриенти.
Штити од многу болести и како суперхрана е една од најкорисните намирници кои природата ни ги дарувала.
Содржи пектин,фолна киселина,витамици Ц,А,Б1,Б6,калиум,калциум,магнезиум,фосфор,манган а делува на работата на црниот дроб,цревата,желудникот,имуниот,нервниот и кардиоваскуларниот систем.
Многу ја знаат важноста на конзумирањето на лимон,а истражувањето кое покажа дека пиењето лимон со вода на празен желудник прави чуда за здравјето,наведе многу на тој начин да го започнат денот.
Сепак,она што ретко кој знае дека токму лимоновата кора може да послужи како делотворен лек.Содржи ниска количина на шеќер, но обилува со алкални минерали,па на нашиот организам има алкално делување.
Кората на лимонот делува како антисептик и во алтернативната медицина се користи за намалување на температурата.Есенцијалните масла кои ги содржи лимоновата кора помага да се опуштат крвните садови,нервите и да ја намали болката.
Можете во таа цел да ја припемите на два начина.Излупете два лимони и пазете да не им го отстраните дебелиот дел од кората кој ќе го зафати и белиот слој под кората.Внимавајте на површинскиот дел од кората.Ставете ја дирекно на местото на кое имате болки,зацврстете со газа или завој и оставете го 2 часа.Повторете ја постапката 2 пати дневно.
Друг начин за употреба на лимоновата кора: 3 лимона ставете во тегла и прелиете со маслиново масло и затворете.Оставете така две недели.Така добиеното масло намачкајте на воспаленото или болно место и замотајте со газа.Оставете преку ноќ и болката ќе исчезне.Чувајте го на темно место.Познато е одамно дека лимонот е богат со витамин Ц,но и со многу други корисни нутриенти.
Штити од многу болести и како суперхрана е една о