Никогаш не зборувајте ЛОШО за другите – 20 индијански животни правила

Етичкиот кодекс на северноамериканските Индијанци може сите нас да не инспирира на важни промени во размислувањата за животот…

Никогаш не зборувајте ЛОШО за другите – 20 индијански животни правила


 1. Станете кога ќе изгрее сонцето и помолете се. Молете се сами. Молете се често. Еднаш Господарот ќе ги слушне вашите молитви.
2. Бидете толерантни кон оние кои избегале од патот. Незнаењето, лутината и љубомората доаѓа од изгубените души. Молете да се вратат на правиот пат.
3. Пронајдете се себеси. Не дозволувајте други да управуваат со вашиот пат. Тоа е само ваш пат! Останатите може да одат со вас, но никако не може напред наместо вас.
4. Бидете љубезни кон гостите во вашата куќа. Послужете им ја најдобрата храна,  понудете им го најдобриот кревет, кон нив бидете праведни и поштени.
5. Не земајте ништо што не е ваше. Не сте го заслужиле тоа ниту пак добиле. Не е ваше.


6. Почитувајте се што е на планетата Земја, како луѓето така и животните и билките.
7. Почитувајте ги мислењата на другите, нивните желби и зборови. Никогаш не ги прекинувајте другите додека зборуваат, не замерувајте, не им се смејте. На секоја личност дозволете и право на сопствено мислење.
8. Никогаш не зборувајте лошо за другите. Негативната енергија која ја испраќате, а уште и уживате во тоа, ќе ви се врати повеќекратно.
9. Сите луѓе грешат. Секоја грешка може да се прости.
10. Негативните мисли создаваат болести на умот, телото и духот. Вежбајте оптимизам.

Наредните 10 мудрости ќе ги најдете подолу на страната 2 од овој текст ⬇⬇⬇⬇

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.