Нов терористички напад во светот!

Најмалку 25 луѓе загинаа, а 60 се повредени во експлозија на автомобил-бомба пред банка во авганистанската провинција Хелманд.Според западните медиуми, експлозијата одекнала додека работници од цивилниот сектор и војската чекале во ред за да подигнат плата.
Засега никој не презеде одговорност за нападот, а медиумите пишуваат дека ова се случува во време кога талибанците ја засилуваат својата традиционална пролетна офанзива.
Нападот е изведен околу пладне по локално време.
Властите стравуваат дека бројот на жртвите може да биде уште поголем.Според западните медиуми, експлозијата одекнала додека работници од цивилниот сектор и војската чекале во ред за да подигнат плата.
Засега

Пронајдете не на следниве мрежи: