ИТНО: Во Бразил е откриен нов, непознат вирус

Loading...


Според информациите што се објавени во Бразил е откриен нов, непознат вирус, со структура на ДНК со која досега научниците не се сретнале.

Вирусот е именуван Yaravirus brasiliensis, според бразилско божество. Откриен е во езерото Пампула, во близина на градот Belo Horizonte.

Научниците нагласуваат дека околу 90 проценти од генетскиот состав на овој вирус се досега сосема непознати за науката. Според нив ова е порта кон цела палета на нови вируси досега непознати.

Се за КОРОНА ВИРУСОТ ПРОЧИТАЈТЕ ТУКА

За ВАКЦИНИТЕ ПОВЕЌЕ ТЕКСТОВИ ТУКА

* * * * Следете не на Фејсбук. * * * * Имаме интересни содржини секој ден, сите не се објавуваат на сајтот!!
loading...