Нови 30 дена притвор за Чавков, Муковски и Василевски

Loading...

Апелациониот суд Скопје, откако минатата недела им ги одби жалбите на осомничените за 27 април пратеници и функционери од МВР за третата мерка притвор, вчера им одредил нови 30 дена притвор, дознава САКАМДАКАЖАМ.МК.  – „Сега ние сме првостепениот орган. Отсега ние ќе одлучуваме за натамошните мерки или укинувања. Отсега натаму за жалбите по одлуките на Апелациониот суд Скопје, ќе одлучува Врховниот суд.“, објаснуваат во Скопска апелација.
ЗаИгор Дурловски, актерот Владо Јовановски и останатите организатори на протестите на „За заедничка Македонија кои се во куќен притвор, Апелациониот суд ќе одлучува дополнително. – „Сега ние сме првостепениот орган. Отсега ние ќе одлучуваме за натамошните мерки или укинувања. Отсега натаму за жалбите по одлуките н

loading...
Loading...