Нови крвави убиства во Ирак

Џихадистичката организација Исламска држава погуби уште 85 припадници на племето Албу Нимр во Ирак во рамки на кампањата за масовно убивање покрената минатата недела во знак на одмазда поради пружениеот отпор.Еден од племенските старешини шеикот Наем-алГауд за Ројтерс изјави дека Исламската држава во петокот погубила 50 раселени припадници на племето Албу Нимр, додека неименуван безбедносен извор кажа дека во масовна гробница биле пронајдени 35 тела.
Припадниците на племето Албу Нимр со недели одолеваа на опсадата на Исламската држава во провинцијата Анбар, западно од Багдад, но на крајот им снема муниција, гориво и храна.
Стотина племенски борци се повлекоа, а стотина припадници на племето побегнаа од своето село. Исламската држава фати многумина од нив и ги стрелаше. Над 300 лица се погубени од почетокот на колежот кој започна кон средината на минатат недела.Еден од племенските старешини шеикот Наем-алГауд за Ројтерс изјави дека Исламската држава во петокот погубила 50 раселени припадници на племето Алб

Пронајдете не на следниве мрежи: