Новото архитектонско чудо во Кина – хотел „потковица“ на езерото

Loading...

Лобито на овој луксузен хотел, кој симболично го нарекуваат крофна или потковица, e украсен со сваровски кристали, а едно ноќевање изнесува околу 21.90 евра.Најновото архитектонско чудо во Кина, хотелот „Sheraton Huzhou Hot Spring Resort“, е изграден од инспирација на стари слики од традиционални мостови. Хотелот е со 27 ката и на изглед оддалеку потсетува на потковица која се издига над вода, а е сместен на езерото Таихи во близина на Шангај.
Хотелот е дело на архитект од Пекинг, Ма Јансон и кинеската архитектска компанија МАД, позната по невообичаените и модерни облакодери. Има 321 луксузна соба, 44 апартмани и 39 приватни вили, додека најмногу внимание привлекува лобито украсено со 20.000 сваровски кристали. Од хотелот висок 100 метри, може да се види целиот град.
Гостите може да уживаат во трите ресторани, базен, фитнес сала и спа центар, или пак да ги испробаат голф терените. Цената за едно ноќевање изнесува 21,90 евра.Најновото архитектонско чудо во Кина, хотелот „Sheraton Huzhou Hot Spring Resort“, е изграден од инспирација на стари слики од традицио

loading...
Loading...