Организаторите или бурниот ноќен живот во Лондон виновни за фијаското на Болт

Светскиот рекордер на 100 и 200 метри Јамајканецот Усаин Болт, не ја заврши својата фантастична кариера на начин на кој посакуваше, откако не победи на ниту една трка на Светското првенство во атлетика, во Лондон.На финалето на 100 метри беше поразен од Американецот Џастин Гетлин, а во штафетната трка се здобисо повреда и не ја заврши до крајот. Но, за тоа имало и причини. Болт премногу се опуштил предзаминувањето во пензија. Пред финалетон на 100 метри бил на журка и уживал со рум, коњак и убавидевојки.
Но, неговите колеги од тимот сметаат дека организаторите на првенството се виновни за фијаското наБолт во Лондон.
Имено, организаторите цели 40 минути ги оставиле атлетичарите да седат на ладнопред почетокот на финалната трка на 4х100 метри, која најбрзиот човек на денешницата не ја заврши.Предолго не држеа во чекалната.
На Усеин цело време му беше многу ладно. Тој ни кажа:
-Мислам дека ова е залудн, чекаме 40 минути, две церемнии на доделување на медалите сеслучија додека сме тука. Продолживме да се загреваме и да чекаме, а потоа ја видовмевистинската легенда на нашиот спорт, вистински шампион, како излегува на патеката идоживува фијаско, изјави Јохан Блејк.
Финалната трка доцнеше десет минути што сите ги изнервира особено Омар Меклеод, кој прв трчаше заЈамајка.
-Лудо е тоа што го направија. Стоевме околу 45 минути надвор. Не сум сигурн, но мисламдека три церемонии на прогласување имаше пред трката. Ова ми го скрши срцето. Дадов сеод себе за Болт да се прости со злато, но името на Усеин уште долго ќе живее, порачаМеклеод.На финалето на 100 метри беше поразен од Американецот Џастин Гетлин, а во штафетната трка се здобисо повреда и не ја заврши до крајот. Но, за

Пронајдете не на следниве мрежи: