Ослободете се од жолтата насмевка

Loading...

Бели и сјајни заби, секогаш ќе изгледате помлади и поздрави. Како и да е, нашите заби може да пожолтат поради неколку причини, како возраст, наследност, нередовна хигиена, и како зависници од цигари, кафе, чај. Други фактори кои штетно влијаат за забите се, повредите, антибиотици, нарушен метаболизам, климатски промени, и инфекции. Еве неколку совети како да се ослободите од жолти заби:
Содабикарбона: Ова е една од најдобрите состојки за белеење на заби. Може да припремите раствор за плакнење на уста а воедно и белеење, во вода измешајте сода бикарбона и така плакнете ја устата два до три пати дневно. Можете со овој раствор и да ги четкате вашите заби, ефектот е делотворен. 

Јагоди: Тие се полни со витамин Ц, што значи обелува. Направете паста и нежно нанесете ја на вашите заби два пати дневно. Жолтите наслаги ќе исчезнат. Можете во оваа смеса да додате и лажиче сода бикарбона и така да ја обложите на вашите заби. После неколку минути, исплакнете и исчеткајте ги забите со паста за заби да ги елиминирате остатоците.

Лимони: Лимоните се одлични  а белеење на заби. Гаргара од исцеден лимон или нежен пилинг од парче лимон во него додадено сол, ќе ги побелат вашите жолти заби. Исплакнете со обична вода. Применувајте ја оваа рутина два пати дневно за да ги елиминирате жолтите подлоги од вашите заби.
Јаболка: Ова крцкаво овошје ги трие забите, како и вашата четка за заби. Јадете по две јаболка на ден за вашите заби д изгледаат побели. Брокулите, краставиците и  морковите се ефективни исто така.
Листови од Босилек:  Заболекарите препорачуваат овие листови да се користат како превентива од заболување на непцата. Направете прав од исушени листови босилек и исчеткајте ги вашите заби со тоа. Можете да додадете масло од сенф за да ги подобро исчистите забите.

Сол: Една од најстарите и најприменуваните методи со векови за зачувување на минералите во забите и со тоа белеење на нив. Тој може да се употребува како прав или да биде помешан со дрвен јаглен, исто можете да го помешате и со сода бикарбона. Сепак, бидете претпазливи, бидејќи солта може да ја наруши глеѓта, и да ги воспали непцата.
Кора од портокал: Излупете кора од портокал за белење на вашите заби, таа ја редуцира жолтата боја од вашите заби. Правете го ова секоја вечер пред легнување. Калциумот и витаминот Ц, се борат против оралните микроорганизми. Со ова бидете сигурни, ќе добиете сјајни, побели и поздрави заби за неколку недели.
Дрвен јаглен: Ова е сигурно најдобрата алтернатива за белење на заби, содржи чисти хемикалии кои даваат белина на забите. Четкање на забите со овој прав, со сигурност остава сјај и белина која се бара на вашите заби. Пепел од изгорен рузмарин и изгорен леб, даваат сличен ефект.
Хидроген пероксид: Дава ефект на благо белеење на забите. Гаргара со ова средство помага во белеењето на забите. Може да направите паста од него за со тоа да ги исчеткате забите со нежни покрети. Како и да е, нашите заби може да пожолтат поради неколку причини, како возраст, наследност, нередовна хигиена, и како зависници од цигари, кафе, ча

loading...
Loading...