Осум видови на храна кои го подобруваат сексот!

Loading...

Јадењето здрава храна богата со протеини и витамини е одлично за зајакнување на вашето либидо, а студиите покажале дека сексот е одличен за вашето здравје.Дознајте која храна од здрава ужина до вкусни десерти може да ви помогне да го подобрите вашиот сексуален живот.Темна чоколада
Овошјето и зеленчукот се богати со антиоксиданси и треба да се дел од вашата секојдневна исхрана, но за среќа на многумина и темното чоколадо е полно со антиоксиданси така што на вкусен начин ќе добиете од нив.Антиоксидансите се поврзани со намалување на знаците на стареење, намалување на ризикот од рак на матката кај жените, како и подобрување на вашиот сексуален живот.Со сите овие придобивки од неа не се двоумете дали да ја ставите во кошничката за пазарење.
Бразилски ореви
Овие јаткасти плодови содржат селен, хранливи материи кои можат да го намалат ризикот од рак на простата кај мажите.Покрај тоа селенот го стимулира производството на јајце клетки и сперматозоиди.
Остриги
Оваа морска храна е богата со цинк кој помага за зголемување на либидото како и производство на сперматозоиди.За мажите кои се обидуваат да имаат деца овој афродизијак ќе им го крене расположението и ќе ги зголеми шансите за оплодување.
Целер
Овој влакнест зеленчук ја зголемува сексуалната желба кај жените.Содржи андростерон, машки хормон им апелира на жените да се расположат.Редовното јадење на целер ќе ви помогне да се чувствувате свежи и ќе ја зголеми бројката на моменти кога жената се чувствува како да имала секс.
Киви
Витаминот Ц помага за зголемување на либидото и плодноста.Кивито е преполно со витамин Ц па затоа редовно конзумирајтего заедно со другите агруми богати со витамин Ц како портокалот.
Повеќе на Najadise.mkТемна чоколада
Овошјето и зеленчукот се богати со антиоксиданси

loading...
Loading...