Ова е голем триумф за Вардар

Македонскиот првак Вардар синоќа постигна минимална победа од 1:0 во првиот натпревар од третото коло од квалификациите од Лигата на шампионите. „Црвено-црните“ стигнаа до посакуваниот триумф без примен гол.Тренерот на Вардар, Гоце Седлоски по дуелот изјави дека ова е голем победа за Вардар.
– Ова е голем триумф за Вардар, против еден клуб кој е речиси редовен учесник во Лигата на шампионите. Одигравме на резултат, мудро, фудбалерите ги извршија задачи кои им беа поставени во целост и мораме да бидеме задоволни. Потребно е да бидеме мирни, со двете нозе на земја, затоа што не очекува и реванш во Данска. И таму нема да се браниме, ќе одиме да постигнеме гол и да се обидеме да го елиминираме и овој противник. Честитки до фудбалерите и благодарност до публиката за фантастичната поддршка, беа нашиот 12-ти играч, истакна Седловски. 
Тренерот на гостите Стале Солбакен по дуелот рече дека сепак ова е само прво полувреме. 
– Ние не одигравме на посакуваното ниво. Ова е само првото полувреме од двомечот. Вардар беше подобар и успеа да постигне погодок. Ќе има и реванш во Данска, на кој се надеваме дека ќе бидеме многу подобри. Не дојдовме да се браниме, стратегијата беше да постигнеме гол, но не успеавме во тоа, истакна Солбакен. 
Реванш натпреватот меѓу Копенхаген и Вардар ќе се одигра на 2.август. Тренерот на Вардар, Гоце Седлоски по дуелот изјави дека ова е голем победа за Вардар.
– Ова е го

Пронајдете не на следниве мрежи: