Ова лековито семе може да се дефинира како „магично“

Loading...

Ова лековито семе може да се дефинира како „магична“ намирница која прави мали чуда во организмот. Еве во што е тајната…Што е чиа семе?
Веруваме дека голем број од вас никогаш не слушнал за чиа семе, иако постои илјадници години. Ацтеките први го споменуваат чиа семето како основна храна, која ја користеле во склоп на религиозни обреди, но и медицински цели.
Кои се основните бенефиции на чиа семето?
Чиа е билка најбогата со Омега 3 киселина, протеини и влакна, а исто така содржи и значаен број на витамини, минерали и антиоксиданси.
Одлично е за регенерирање на кожата, но и согорување на масти, го јакне организмот, и позитивно влијае на органите за варење.

 
Причини да го користите секој ден:
Овие семки не содржат глутен.
Поради високата концентрација на влакна, го подобрува варењето.
Поради Омега 3 масните киселини, најдобра намирница е за здравјето на мозокот и срцето.
Голем оксиданс се.
Содржат пет пати повеќе калциум од млекото.
Содржат три пати повеќе железо од спанаќот.
Поттикнува поздрава кожа, коса и нокти.Што е чиа семе?
Веруваме дека голем број од вас никогаш не слушнал за чиа семе, иако постои илјадници години. Ацтеките прв

loading...