ОВА НИКАКО НЕ СМЕЕТЕ ДА ГО ЈАДЕТЕ КАСНО: 4 најлоши намирници кои не треба да ги јадете пред спиење!

Loading...

Оброкот во доцните вечерни часови мора да биде лесен, а неговата цел е да ве засити, а не да се најадете. Со тоа, пред спиење секако треба да ги избегнувате овие 4 вида на храна:1. Мрсна хранаАко јадете нешто мрсно не само што изутрина ќе чувствувате мачнина туку и желудникот ќе ви работи во четврта брзина пробувајќи да ја свари тешката храна.2. Храна полна со јаглехидратиМалку благо пред спиење можеби е она што ви треба за слатки сништа, но ако изедете големо парче од чоколадна торта во крвта нагло ќе порасне и ќе падне шеќерот, а со тоа ќе ви го попречува сонот. Избегнувајте ги таквите слатки работи и слободно земете си едно јаболко.

3. Црвено месо и други протеиниКако и мрсната храна, така и црвеното месо ќе му пречи на вашиот желудник. Црвеното месо го има најлошото влијание, но истото ќе биде и ако изедете многу пилешко или свинско месо. 4. Зачинета хранаЗачините се природен лек, тоа е точно, но кога ви се јаде навечер заобиколете ги.1. Мрсна хранаАко јадете нешто мрсно не само што изутрина ќе чувствувате мачнина туку и желудникот ќе ви работи во чет

loading...
Loading...