Ова овошје е лек за милиони болки!

Loading...

Лимонот е на врвот на здравите намерници, бидејќи киселината ги неутрализира токсичните материи, го забрзува разградувањето на мастите, го зајакнува имунитетот…Подмладува и ги топи килограмите
Постојат безброј болести кај кои се препорачува земањето лимон, затоа што содржи јаглени хидрати, влакнести материи, маснотија и протеини. Изобилие на витамините Б1, Б2, Б3, Б5, Б6 и Б9, благотворно делува на нервниот систем, а витаминот Ц ја зголемува одбранбената моќ на организмот и ја зголемува ресорпцијата на железото.
Лимоноидите се непријатели на ракот
Лимонот содржи лимоноиди кои имаат значајни антиоксидантни и антибиотички својства.
 
71 %
Толку голем процент на витамин Ц секојдневно имаат потреба возрасните, кој го исполнува лимонот тежок 100 грама. Истото ова овошје обезбедува седум проценти од дневните потреби за калиум, еден процент за калциум и девет проценти од дневната доза на магнезиум.

 
40%
Истражувањата покажуваат дека мирисот на лимон за 40% ја подобрува концентрацијата и мотивацијата, а воедно ја намалува агресивноста.
20 капки
Ако на секој саат земате по 20 капки од мешавината од сок од три лимона и две лажици шеќер, организмот ќе го исчистите за една недела.
7 дена
Толку дена смеете да го чувате лимонот на собна температура, на темно место. Во фрижидер ќе потрае од две до три недели, а цедениот сок во фрижидер до пет дена. Подмладува и ги топи килограмите
Постојат безброј болести кај кои се препорачува земањето лимон, затоа што содржи јаглени

loading...
Loading...