Ова се ЧУДЕСНИ МОЌИ на бебешката пудра за кои не сте знаеле!

Loading...

 Едно пакување на бебешка пудра нема да влијае на вашиот буџет, но ќе бидете воодушевени кога ќе откриете што се може таа да направи.Ова се 15 чудесни моќи на бебешката пудра!
Ги чисти домашните миленици
Бебешката пудра користете ја како сув шампон за вашето домашно милениче, па тоа ќе мириса убаво и ќе биде освежено без туркање во бањата.
Разладете ги чаршафите
Во жешките летни ноќи посипете ја покривката со бебешка пудра. Тие ќе мирисаат свежо и освен тоа ќе ја апсорбира вишокот пот од вашето тело и ќе ви овозможи да се спиете подобро.
Апсорбира маснотии
Следниот пат кога ќе ви капне нешто масно врз кошула или тепихот, на тој дел посипете бебешка пудра. Таа ќе го  апсорбира маслото и ќе ја освежи ткаенината.
Освежува книги
Старите книги дадете им нов изглед со помош на бебешката пудра. Таа ќе ја впие влагата и ќе го спречи создавањето на мувла.
Ги истакнува трепките
За да ви изгледаат погусти трепките, посипете ги со пудрата, пред да нанесете маскара. Ќе добиете погуст и пополн изглед на трепките без многу труд.
Спречува иритација на кожата
На внатрешната страна на бутот, ставете бебешка пудра за да се спречи иритација на кожата со триење на нозете.
Отстранува мирис од чевлите
Посипете во внатрешноста на чевлите бебешка пудра и оставете да стои преку ноќ. Следниот ден, истресете ги  чевлите и тие ќе мирисаат како нови.

 

„Поправете“ го крцкањето на подот
Дали имате паркет кој крцка? Посипете бебешка пудра на подот, а потоа со метла пополнете ги празнините меѓу паркетот.
Ги брка мравките
Посипете од пудрата на предниот дел на врата или прозорецот. Мравките сигурно ќе го заобиколат вашиот дом.
Ја намалува болката од депилација
Нанесете од пудрата на нозете пред депилација тоа ќе создаде дополнителен слој кој ќе ве заштити од премногу восок.
Заменете ја камената пудра
Наместо скапа камена пудра која ја нанесувате како завршен слој на шминка на вашето лице, нанесете само малку бебешка пудра и ќе изгледате одлично.
Ќе ве освежи
Наместо на пазувите да нанесуватее дезодоранси, ставете бебешка пудра. Таа ќе ја апсорбира потта и ќе го задржи свежиот мирис.
Освежете го креветот на вашето домашно милениче
Нанесете бебешка пудра на корпата или креветчето на вашето милениче и со тоа ќе го освежите на најбрз начин.  
Помага на вашата фризура
Вашата коса е непослушна? Помешајте бебешка пудра и исто толку прашок за пециво. Смесата  дејствува како сув шампон и косата ќе ви биде благодарна и послушна.
Користете ја како ароматизер
Ако не ви се допаѓа мирисот на бебешка пудра во неа додадете неколку капки од вашето омилено етерично масло. Попрскајте низ целиот стан, и ќе добиете боженствен мирис. Ова се 15 чудесни моќи на бебешката пудра!
Ги чисти домашните миленици
Бебешката пудра користете ја како сув шампо

loading...
Loading...