Ова се десетте причини за да имате секс денес!

Loading...

Стресни, оптоварени со тешки проблеми во животот и уплашени дека вашето здравје е во опаѓање? Тогаш сексот е одговорот за среќа, долговечност и здраво тело. Не се согласувате? Тука имате листа на здравствени придобивки од сексот, затоа правете го тоа секојдневно за да доживеете комплетно задоволство.
Овие се десетте причини за да имате секс денес!
1. Анти – стрес
Сексот ви помага да го намалите стресот. За време на сексот вашето тело произведува допамин, супстанца која се бори против хормоните за стрес, ендорфини како „ хормони за среќа“ и окситоцин, хормонот за зголемување на желбата кој се излачува од хипофизата.

2. Голема форма на вежбање
Водењето љубов е форма на физичка активност. За време на сексот, физиолошките промени во вашето тело се во согласност со тренингот. Мора да се забележи дека респираторната брзина се зголемува, што значи дека сте уморни. Оттука, согорувате калории. Ако имате секс три пати неделно по 15 минути вие ќе согорите околу 7.500 калории годишно. Тоа е еквивалентно на џогирање 100 колометри!
3. Го намалува високиот крвен притисок
Гушкањето и сексот може да го подобри вашиот крвен притисок. Сексот го намалува дијастолниот крвен притисок. Истражувачите на Универзитетот во Паисли спроведе експеримент за истото. Тие заклучија дека сексот го подобрува крвниот притисок.
4. Го гради вашиот имунитет
Сексот е одговорот на прашањето како да се борите против студот и другите здравствени проблеми; сексот може да го зголеми вашиот имунитет.
Имуноглобулин А, антиген кој се бори против зголемувањето на грипот, кога фреквенцијата на секс се зголемува.

5. Прави да изгледате помлади
Водењето љубов три пати неделно може да ве прави да изгледате 10 години помлади, тврди еден шкотски истражувач. „Добро е за вас да имате добар секс“, вели Дејвид Викс, чија студија за ефектите од сексот на стареењето се појавува во книгата „Тајните на младоста“.
6. Здраво срце
Сексот ви помага да согорувате калории, но исто така може да го подобри вашето срце. Сексот ќе се грижи против мозочен удар и срцев удар, вие само треба да уживате во моментот.
Научниците од Институт Нова Англија го истражувале ефектот на сексот на срцето. Студијата заклучува дека кај мажите 45 отсто е помала веројатноста да доживеат кардиоваскуларни заболувања. Но, студијата не успеала да го проучат ефектот на сексот на срцето на жената.
7. Помалку шанси за рак
Редовната ејакулација ги намалува шансите за развој на рак на простата.

8. Посилни карлични мускули
Сексот вклучува употреба на неколку мускули, па затоа редовниот сексуален однос може да ви помогне да развиете посилни карлични мускули. Преку редовниот секс, исто така, може да го задржите силен мочниот меур и функцијата на цревата.
9. Има приспивно дејство
После тој голем, прекрасен тренинг вие сте обврзани да добиете добар сон. Зголемувањето на срцевата фреквенција доведува до зголемување на пост-секс релаксација. Сексот може да биде лек против инсомнија! Значи она што навистина се случува:
10. Редовни периоди
Очигледно сексот може да го подобри вашиот менструален циклус. Сексот ги регулира хормоните, кои за возврат го регулираат менструалниот циклус. Сексот го намалува стресот, кој е една од причините зошто жените немаат редовен циклус. Сексот изгледа како подобра опција од апчињата! Не се согласувате? Тука имате листа на здравствени придобивки од сексот, затоа правете го тоа секојдневно за да доживеете комплетно задоволство.

loading...
Loading...