Ова се најголемите националистички испади на „Балистите“

Навивачката група на ФК Шкендија „Балисти“ се познати по низата предизивикани инциденти и провокации досега. Don’t FYROM me, call me Ilirida“, знамиња од голема Албанија и УЧК кои се веат на натпреварите на Шкендија само ги потврдуваат националистичките испади на „Балистите“.17 oктомври 2010, Кичево
 
Навивачката група „Балисти“ го симна македонското знаме од јарболот на стадионот во Кичево и наместо него го закачи албанското знаме, а потоа и го демолираше делот од стадионот. „Збогум вентилатору, добредојде орелу“ беше клипот што си го снимија балистите од инцидентот во Кичево.
 
17 јули 2011, Скопје
 
Освен фактот што Шкендија беше македонски претставник во квалификациите за ЛШ, друга врска на Македонија на дуелот на тетовскиот клуб со белградски Партизан немаше. Но, Балисти, засилени и од Косово и од Скопје, не пропуштија шанса да удрат по Македонците. Беше истакната парола „прва држава – Албанија, втора држава – Косово, трета – доаѓа наскоро“. Среде Скопје се вееше најголемото знаме на Албанија, навредувани беа Србите.
 
1 јули 2014, Скопје
 
Фудбалерите на Шкендија го почнаа настапот во Купот на Европа со дуелот на домашен терен против молдавски Зимбру (2-1). Средбата се одигра на скопската арена „Филип Втори“, но според иконографијата на трибините воопшто не можеше да се заклучи дека тоа е натпревар на еден македонско претставник. Стадионот беше исполнет со албански знамиња, а единствено македонско знаме беше тоа службеното на јарболот на стадионот, како дел од протоколот за одржување европски натпревари.17 oктомври 2010, Кичево
 
Навивачката група „Бал

Пронајдете не на следниве мрежи: