Оваа билка е многу ЕФИКАСНА во лекување на СТЕРИЛИТЕТ!

Loading...

Уште со самото име на оваа билка здравец, покажува дека поседува извонредни исцелителни својства.Како самоникната билка може да порасне насекаде, а обично ја има во шумските региони, иако исто така може да се одгледува и во градина.
Цвета од април до јуни, а во тој период исто така се берат надземните делови за сушење и чување за надополнување на домашната аптека.
Здравецот содржи танин, пектин, холин и етерични масла со нагласен мирис. Оваа билка е лековита во целост, но највеќе коренот, кој содржи најголема концентрација на танин и други активни состојки.
Коренот се отстранува во пролет и есен, традиционално се користи за лекување на кожни заболувања – исекотини, изгореници, егзема. Тој е ефикасен за миење на воспалена слузница на усната шуплина, како и за отстранување на мирисот од устата.
Чај од цвеќиња, лисја и стеблото ја подобрува функцијата на бубрезите, и го зајакнува имунитетот, ги намалува симптомите на исцрпеност. Исто така ублажува несоницата, ја намалува анксиозноста, менструални проблеми, и симптомите на менопауза.
Во комбинација со други лековити растенија на сличен ефект има многу корисен ефект над женските репродуктивни органи. Народните лекарите веруваат дека ја стимулира плодноста кај жените, а во некои случаи се користи и како природен лек за третман на женска неплодност. Помешано со мацина трава( кај народот е позната и како очајница), се користи и за лекување не само на женскиот но и на машкиот стерилитет.

 

Миризливото етерично масло од здравец ја чисти кожата, и е многу застапено во козметиката. Во исто време, дава совршен спој со маслата од јасмин, лаванда и бергамот.
Исто така здравецот е добар за:
Мирен сон
Чај од здравец подготвен, така што врз една рамна кафена лажичка сушени тревки здравец истурете 2,5 дл врела вода. Почекајте 20 минути процедете и пијте. Се препорачува една чаша на ден, најдобро е наутро на празен стомак.
Против несоница
Во 5 дл врела вода, истурете две лажици сушен здравец и нека отстои еден час. По тоа, содржината процедете ја и пијте по 1,2 дл пред јадење. Бидете внимателни не претерувајте, бидејќи висока концентрација на танин од билката, може да ви предизвика проблеми со стомакот.
Плакнење на устата
Измешајте 25гр.  здравец, нане и  камилица. Две лажици од мешавината прелијте 2 дл. врела вода, покријте и оставете го да отстои половина час. Процедете и плакнете ја вашата уста.Како самоникната билка може да порасне насекаде, а обично ја има во шумските региони, иако исто така може да се одгледува и во градина.
Цве

loading...
Loading...