Оваа билка ќе ви донесе среќа и благосостојба во 2018 година

Loading...

Ова растение со векови се користи во народната медицина, а многумина го одгледуваат поради неговиот уникатен и декоративен изглед.Освен што има неверојатни лековити својства, куќната среќа или чуваркуќата е билка која го прави токму тоа – го штити домот од негативни влијанија, а токму затоа е идеално растение за правење на новогодишни украси. 
Спред народните верувања, чуваркуќата е билка која го штити домот од пожар или удар од гром, па затоа често ја чуваат и на покривот од куќата.
Колку и да звучи необично, новогодишните декорации од ова растение го освоија Инстаграм. Посебно внимание привлече елката која е лесна за правење – сè што ви е потребно е дрвена или метална основа во облик на триаголник на која ќе ставите различни сукуленти.

Освен што наликува на вистинска елка, интересните листови на овие растенија ќе ѝ дадат посебен изглед.

Чуваркуќата е често “главна ѕвезда” во новогодишните аранжмани и лесно се комбинира со други украси. Исто така, венецот од сукуленти е идеален украс за вашата влезна врата.

Украсот од чуваркуќа е најубавиот начин како да го внесете духот на природата и празничната магија во својот дом.
 Освен што има неверојатни лековити својства, куќната среќа или чуваркуќата е билка која го прави токму тоа – го штити домот од негативн

loading...
Loading...