Овие 3 намирници веднаш ќе ја излечат вашата силна главоболка!

Спречете ја или излечете ја главоболката со намирници кои содржат благотворни состојки и делуваат на самите прекинувачи на болка.Печен компир
Нашиот омилен прилог за главно јадење може да помогне и да ја ублажи главоболката, посебно ако е поврзана со конзумација на алкохол претходниот ден. Бидејќи алкохолот е диуретик, предизвикува дехидратација и губиток на калиум. Храната богата со калиум може да ја олесни главоболката од мамурлак. А печениот компир е одличен извор на калиум.
Лубеница
Најчест предизвикувач на главоболка е дехидратацијата, дури и ако не е поврзана со мамурлак. Затоа треба да се проба комбинација со овошје и зеленчук кои содржат есенцијални минерали како магнезиум.
Сусам
Ситното сусамово семе е всушнот права нутриционистичка мини бомба. Сусамот е богат со витамин Е, па помага да се избалансира нивото на естроген и ја намалува мигрената за време на менструацијата. Затоа секоја ваша салата, јадење па дури и супа, зачинете го со малку сусам. Подобро е од аспирин!Печен компир
Нашиот омилен прилог за главно јадење може да помогне и да ја ублажи главоболката, посебно ако е поврзана со

Пронајдете не на следниве мрежи: