ОВИЕ 5 намирници ЌЕ ВЕ ОСЛОБОДАТ од вишокот килограми!

Loading...

Вистината е дека не постои ниедна намирница која ќе направи магично да ги изгубите килограмите. Вежбањето во секој случај е неопходно, а резултатите треба да бидат постепени и природни.Но убавата вест тука е во тоа што постојат одредени намирници кои можат да ви помогнат за витката линија со тоа што го забрзуваат метаболизмот и помагаат во согорувањето на калориите.
1.Зелен чај
Овој напиток е полн со антиоксиданти и позитивно влијае на нашето здравје на повеќе начини, а измеѓу останатото може и да го забрза метаболизмот. Тој содржи билни соединенија наречени катехини. Студиите покажале дека овие содиненија можат да ви помогнат во текот на слабеењето, но и кофеинот од овој чај исто така може да игра значајна улога и гуебење на килограмите бидејќи делува како стимуланс.
2. Овес
Покрај тоа што го намалува нивото на „лошиот“ холестерол и ја подобрува состојбата на кардиоваскуларните органи, овесот содржи јаглени хидрати кои често се доведуваат во врска со слабеењето.

3. Јајца
Јајцата се најдобриот појадок а со оглед на тоа дека имаат многу протеини, се смета дека се одлични намирници за сите оние кои сакаат да ослабнат. Една студија покажала дека конзумирањето на јајца за појадок може да го подобри губењето на килограмите за 65 посто.
4. Киноа
Ако сакате да ослабнете треба да конзумирате повеќе намирници со богати влакна кои подолго се варат и даваат чувство на ситост. Киноата спаѓа токму во тие намирници, бидејќи во една шолја овие супер намирници може да се најде дури 12 грама влакна а тоа е скоро дупло повеќе него во другите житарици.
5. Банани
Нажалост, банаите имаат лоша репутација но без причина. За почеток, една поголема банана има скоро 500 милиграми драгоцен калциум
Калциумот позитивно влијае на размената на течности на ќелијско ниво, па со самото тоа може да се забрза и метаболизмот.
Бананите исто така содржат резистентен скроб кој не само што ја одржува ситоста туку може и да помогне при регулирање на шеќерот во крвта по оброкот. Но убавата вест тука е во тоа што постојат одредени намирници кои можат да ви помогнат за витката линија со тоа што го забрзуваат метаболизмот и по

loading...
Loading...