Овие намирници ќе ви помогнат кога сте уморни и без волја!

Loading...

Ова се намирниците кои ви се потребни за да добиете енергија кога таа најмногу ви е потребнаБрокули
Тие се богати со хранливи материи, особено витаминот Ц, кој ја подобрува апсорпцијата на железо во телото и го намалува чувството на слабост. Витаминот Ц го стимулира ослободувањето на адреналин, кој помага да се задржи нивото на енергија во стресни ситуации.
Интегрален ориз
Ова жито е сложен јаглен хидрат богат со растителни влакна, манган, аминокиселини и магнезиум ( важен елемент за многу клеточни функции, вклучувајќи и производство на енергија ).
Портокали
Ова овошје, познато по својата висока концентрација на витамин Ц, овозможува производство на карнитин – молекула која му помага на телото да согорува масти за енергија.
Овесни снегулки
Во суштина комплексни јагленохидрати како овес содржат растворливи диететски влакна и незаситени масти, кои на телото му овозможува многу моќ.

 
Зелен чај
Мали количини на кофеин и танин создаваат чувство на релаксација кои го подобруваат расположението и способноста. Покрај тоа, зелениот чај го стимулира метаболизмот, со што се забрзува процесот на губење на тежината.
Јајца
Во прилог на својата висока содржина на протеини и холин, кои се од витално значење за функцијата на мозокот (особено меморија), јајцата содржат тирозин – аминокиселина кој овозможува производството на допамин и норепинефрин, два хормони кои ја подобруваат менталната функција и енергијата.Брокули
Тие се богати со хранливи материи, особено витаминот Ц, кој ја подобрува апсорпцијата на железо во телото и го намалува чувството н

loading...
Loading...