ОВИЕ намирници секојдневно ги јадеме, а не прават уште погладни!

Loading...

Дали сте знаеле дека од некои намирници сме само уште повеќе гладни? Не моментално туку набргу по оброкот. Гладот е резултат од сложени интеракции на стомакот, цревата, мозокот, панкреасот и крвотокот. Овие намирници можат да ве остават гладни дури и кога стомакот ви е полн.1.Бел леб
Белото брашно кое се користи да се направи бел леб е направено од зрна на кои им се излупена лушпата што ја намалува способноста за заситување. Кога јадете бел леб ви се качува нивото на инсулин. Една неодамнешна шпанска студија следела навики во исхраната кај повеќе од 9.000 учесници и открила дека оние кои јадат бел леб за 40 отсто се склони го дебелеење од оние кои никогаш не го јадат.
2. Сокови
Здравите сокови кои ги купувате содржат голема количина на шеќер а ниту малку влакна од овошјата. Кога ги пиете овие сокови нивото на шеќер во крвта може да ви порасне и набрзо да опадне, па гладта набрзо се враќа. Најдобро би било самите да си направите густ сок користејќи цели неизлупени овошја а притоа во сокот можете да додадете и протеински прав или путер од кикирики.
3. Грицки
Чипсот, переците, и останатите грицки се брзи јаглени хидрати кои можат да го подигнат нивото на инсулин а потоа брзо да го спуштат. Поради количината на сол која која ја јадете можете да имате чувство дека вашиот стомак е полн а всушност да сте гладни.

4. Брза храна
Скоро секоја состојка во јадењата во продавниците за брза храна е ставена само за да јадете повеќе. На пример презаситените масти предизвикуваат воспаление во стомакот, поради што се смалува способноста телото да произведува неуротрансмитери кои го контролираат апетитот, како што се допамин и серотонин.
5. Алкохол
Кога пиете алкохол , на момент ви се чини дека сте се заситиле а всушност сте само уште погладни. Само три чашки алкохол го намалуваат нивото на лептин (хормон кој ја контролира гладта) за 30 отсто.
6.Бели тестенини
Белите тестенини делуваат исто како и белиот леб но се поопасни од него, бидејќи лесно можете да се прејадете од нив.  1.Бел леб
Белото брашно кое се користи да се направи бел леб е направено од зрна на кои им се излупена лушпата што ја нама

loading...
Loading...