Овој ДОМАШЕН ЛОСИОН ја чисти и ја избелува КОЖАТА НА ЛИЦЕТО од флеки и пеги

Loading...

Магдоносот не е откритие на современиот човек, за него знаеле уште старите Грци и Римјани. Листот на магдоносот е богат со витамини и минерали, а неговиот сок содржи етерични масла со висока содржина на калиум и манган. Лекарите на народната медицина го препорачуваат и како лек против грозница, болести на бубрезите, заболување на уринарните патишта, дијабетес, воспаление на очите, па дури и импотенција.
Домашниот лосион од магдонос ќе ви помогне да ја избелите и да ја исчистите кожата на лицето. Ќе ја ослободи вашата кожа од пигментните флеки и пеги и ќе и го врати здравиот тен.
Овој лосион исто така одлично го отстранува црвенилото на кожата и ја штити од појава на брчки. Одличен е и за нега на чувствителното подрачје околу очите. Помага во елиминирање на акни и митисери. Можете само да го подготвите и да го користите секојдневно за нега на лицето.
Домашен лосион од магдонос. За нега на мрсна и комбинирана кожа на лицето.
Рецептот е на следната страна:

 – 2 лажици исецкан свеж (или сув) магдонос полиете со 200мл врела вода и варете го на тивок оган 15 минути.
– Отстранете го од огнот и оставете да с излади. Исцедете го и додадете 1 лажиче сок од лимон или јаболков оцет.
– Користете го лосионот за кожата на лицето наутро и навечер.
Чувајте го во фрижидер 5-6 дена. Потоа направете нова доза.
Доколку сакате да се ослободите од подочниците и црвенилото, подгответе го истиот лосион, но без да додавате лимонов сок.  Натопете памук во лосионот и ставајте на очите наутро и навечер оставајќи да делува 5 минути.
Листот на магдоносот е богат со витамини и минерали, а неговиот сок содржи етерични масла со висока содржина на калиум и манган. Лекарите на народн

loading...
Loading...