Овој сок има лековити дејства, а ќе бидете изненадени од што се прави!

Сокот од оваа намирница има лековити дејства Кога би знаеле малку повеќе за сокот од компир, веројатно би го пиеле секој ден. Ова се само некои од лековитите своиства од оваа чудотворна намирница и нејзиниот сок.
Идеален баланс
Веќе знаете колку е важна рамнотежата на организмот, а токму овој сок од компир помага во воспоставувањето на тој баланс. Повеќето преработени и термички обработени намирници всушност го кисели нашиот организам, а сокот од компир го алкализира.
Го чисти црниот дроб
Доколку сакате да го прочистите еден од најважните органи, наутро на празен стомак испијте една чаша свежо цеден сок од компир.
Ја чисти кожата
Сокот од компир ќе ви помогне да го исчистите тенот и да се ослободите од алергиите.

Го забрзува метаболизмот
Природен  начин да го исчистите организмот и воедно да ги намалите килограмите. Испијте по една чаша  од овој сок наутро, пред ручек и навечер.

Ги намалува болките во грбот
Било кој вид воспалителен процес или болка во зглобовите може да се ублажи со овој чудотворен еликсир. Овој моќен напиток ја поттикнува и циркулацијата во сите делови од телото.
Најдобро и најлесно би било  овој сок да го направите во соковник, но доколку не ја поседувате оваа практична справа можете да го изрендате и исцедите во газа. Секако, овој сок можете да го збогатите  по вкус и по желба: со ѓумбир, мед, цимет, нане…Кога би знаеле малку повеќе за сокот од компир, веројатно би го пиеле секој ден. Ова се само некои од лековитите своиства од оваа чудотворна намирн

Пронајдете не на следниве мрежи: