Овошје кое ги топи калориите

Loading...

Овошјето е многу здраво бидејќи содржи бројни витамини, минерали и други хранливи состојки важни за здравјето на организмот.Доколку сте на диета, оие три овошки можете да ги јадете колку сакате и кога и да посакате бидејќи се многу ефикасни во намалувањето на вишокот киограми и содржат малку калории.
ЈаболкоМногу истражувања покажале дека е најдобро јаболкото да се јаде пред оброк. така во телото ќе внесете дури и до 20 проценти помалку калории бидејќи ќе ве засити претходно изедената јаболка. На овој начин можете да изгубите и до половина килограм месечно.Јаболките се богати со шеќери и влакна и како такви се идеални за добро варење. Со јаболкото ќе го зајакнете имунитетот, па затоа јадете ги секојдневно во текот на целата година. Постојт разни видови јаболка, а кај диетата посебно се препорачуваат оние киселите. просечно јаболко содржи околу 60 калории.ГрејфрутБило да се работи за жолт или црвен грејфрут, ова е иделана намирница бидејќи има малку калории. Покрај само 50 калории, во телото ќе внесете голема количина важни течности, богатство од витамин Ц и многу други ензими од ова овошје кое брзо ги топи килограмите.

Доколку сте на диета, задолжително вклучете ја ова овошка во менито. Подолго време ќе бидете сити бидејќи грејфрутот има хранливи состојки кои помагаат да се задржи чувството на ситост во организмот. Црвениот грејфрут е уште полековит од жолтиот, тој ги штити клетките и делува превентивно на појавата на рак. Го одржува срцето здраво и го забрзува целиот метаболизам што значи дека калориите побрзо ќе се топат.
ПорокалПортокалот спаѓа во природни лекови и како таков е иделаен за слабеење. Ова е вистинската причина зошто треба секојдневно да ги конзумирате. Јадете по еден портокал, најдобро пред оброкот и калориите ќе се топат. Портокалот можете да го најдете во текот на целата година, па тоа е причина повеќе за постојано да ги конзумирате. Идеален е и како свежо исцеден сок пред појадок. Ќе го разбуди телото и ќе ве наполни со енергија.Портокалот ги топи наслагите околу стомакот и на колковите, па веројатно ќе се покаже како добар сојузник околу борбата со килограмите. Богат е со антиоксиданси, како и витамини А, Е и Ц. Оваа коминација е идеална за јакнење на имунитетот и намалување на холестеролотДоколку сте на диета, оие три овошки можете да ги јадете колку сакате и кога и да посакате бидејќи се многу ефикасни во намалувањето на вишокот кио

loading...
Loading...