Падна снег во Сахара

Снег падна неделаva во регионот на алжирскиот град Аин Сефра, кој се наоѓа во пустината Сахара, објавија локалните весници.Снежните врнежи почнаа во раните утрински часови и брзо ги покриja песочните дини.
Снег врне и во Саудиска Арабија и во Сирија
Снежната покривка достигна до 40 см и почна да се топи околу 17 часот.
Нормалната градска температура во јануари варира помеѓу 6 и 12 степени.
Снегот во пустината падна по четврт пат во последните 37 години.

Интересен факт е дека последната снежна покривка ја покрила Сахара во декември 2017 година.
Во истовреме делови од САД се наоѓаат под силна снешна бура, температурите се симнаа „пониски од оние на Марс“ јавуваат американски медиуми.
На Јужната полутопка, во Австралија, рекордни 47 степени се регистрирани во Сиднеј.Снежните врнежи почнаа во раните утрински часови и брзо ги покриja песочните дини.
Снег врне и во Саудиска Арабија и во Сирија
Снеж

Пронајдете не на следниве мрежи: