ПЧЕНКАРНАТА СВИЛА КАКО ЛЕК и здравствени предности!

Свилата од пченка е богата со калиум и витамин К, кои се важни за нашиот метаболизам. Таа може да ви помогне во лечење на разни здравствени проблеми вклучувајќи инфекции на уринарниот тракт, гихт, хипергликемија, бубрежни камчиња, простатитис и мокрење во кревет. Чај од пченкарна свила
Ставете 2 лажици исецкана пченкарна свила во шолја со зовриена вода, покријте и оставете да отстои 15 минути, можете да додадете мед за да засладите. Се препорачува да се консумира овој чај 2 до 3 пати на дневна база.
Тинктура од пченкарна свила
Наполнете тегла ¼ со насецкана пченкарна свила. Потоа додадете алкогол за да го дополните остатокот од теглата. Користете обична ракија со висок процент на алкохол. Затворете и чувајте ја теглата на ладно и темно место шест недели. Повремено протресете. Треба да се консумира ¼ до ½ лажиче, неколку пати во текот на денот. Можете да додадете мед за подобар вкус.
Пченична свила за лечење нарушување при мокрење (мокрење во кревет)
Пченкарната свила е исклучително ефикасна за лечење против мокрење во кревет. Можете да го зајакнете вашиот слаб систем за мокрење конзумирајќи чај на дневна база (задолжително да се лие 4-5 часа пред да си легнете). Исто така за подобар ефект може да го комбинирате со ајдучка трева. (Чајот од пченична слива веќе спомнавме како се прави погоре).
Пченкарна свила за лечење простатитис, инфекции на уринарниот тракт и цистит…
Продолжува на НАЈАДИСЕ.МКЧај од пченкарна свила
Ставете 2 лажици исецкана пченкарна свила во шолја со зовриена вода, покријте и оставете да отстои

Пронајдете не на следниве мрежи: