Перо Антиќ – во историјата на НБА!

Перо Антиќ е првиот Македонец кој заиграл во најквалитетната светска кошаркарска лига, но и првиот Македонец кој влезе во историјата на НБА лигата.Досега Антиќ за Атланта има постигнато 110 поени на 25 одиграни натпревари или во просек по 4,6 по натпревар, придодавајќи по 2,9 скокови и по една асистенција просечно.
Од ударите за три поени Антиќ од вкупно 55 упатени удари кон противничкиот кош погоди 22 „тројки“, има реализација од 37.9 проценти и е петти најдобар учинок од играчите кои годинава дебитираа во НБА лигата.
Антиќ  на изминатите три натпревари на Атланта беше меѓу стартните петмина и реализира вкупно 33 поени од кои девет „тројки“. Со тоа Антиќ стана првиот играч во историјата на НБА лигата, кој постигнал најмалку 9 тројки во своите први три натпревари како стартен центар.Досега Антиќ за Атланта има постигнато 110 поени на 25 одиграни натпревари или во просек по 4,6 по натпревар, придодавајќи по 2,9 скокови и по една

Пронајдете не на следниве мрежи: