Пет билки за вечна младост

Сите сакаат да изгледаат младолки, секако за тоа не постои посебна формула, но, постојат билки кои може да ви помогнат.1.Боровница
Боровинките се плодови на младоста и чувари на видот. За ова е заслужен глукагонот, флавоноидите, витаминот А, Ц и многу други елементи кои се навистина корисни за организмот.
Со редовното консумирање на боровница ќе ги намалите подочниците, ќе го зачувате видот, а ќе го намалите и создавањето на брчки.
2.Жен Шен
Оваа билка ја подобрува меморијата, го подига имунитетот, ја штити кожата. Оваа билка е вистински еликсир за виталност, здравје и енергија. Оваа билка има моќ да ве направи енергични, витални и секако да го заспори процесот на стареење, а ова значи младоликост подолг период.

 
3.Ѓумбир
Одличен антисептик и вистински извор на антиоксиданси. Го подига имунитетот ја подобрува функцијата на црниот дроб, а со тоа и го заспорува процесот на стареење, ве одржува и чува младолики подолг период, затоа е потребно редовно да се консумира.
4.Лук
Лукот е еден од најмоќните намирници на нашите простори, има моќ да влијае на сите витални функции во организмот. Одличен чувар на имунитетот, има антибактериско дејство и е полн со антиоксиданси. Лукот можеби има непријатна миризба, но има одлична моќ за чување на вашата младост, многу по долго.
5.Гинко Билоба
Ја поттикнува циркулација на крвта во мозокот, ја подобрува меморијата. Но исто така го спречува стареењето на организмот.
 1.Боровница
Боровинките се плодови на младоста и чувари на видот. За ова е заслужен глукагоно

Loading...