Пилинг за лице од ориз

Loading...

Еве што ви е потребно за сами да направите одличен пилинг со ориз, во зависност од типот на кожата на вашето лице. Може да се грижете за вашето лице и во домашни услови. Подгответе си сами пилинг: 
Ориз и мед
Медот ги отстранува мртвите клетки од кожата, ја освежува и донесува сјај на вашето лице. Само сомелете го натопениот ориз во мазно тесто, а потоа додадете неколку капки мед.

Брашно од ориз и сода бикарбона
Имате мрсна кожа? Овој пилинг користете го два пати неделно. Сомелете ориз и додадете малку сода бикарбона и неколку капки мед. Направете тесто и нанесете на лицето. Правете пилинг со кружни движења 1 минута, а потоа измијте со ладна вода.
Домат и ориз
Натопете го оризот во вода околу 10-20 минути. Направете каша од домат и сомелете го натопениот ориз во тесто. Ставете го на кожата за да се ослободите од мозолчињата. Доматот е добар природен производ кој се бори против акните и митесерите.Може да се грижете за вашето лице и во домашни услови. Подгответе си сами пилинг: 
Ориз и мед
Медот ги отстра

loading...
Loading...