Почина легендарниот соул и блуз пејач Боби „Блу“ Бленд

Loading...

На 83-годишна возраст, вчера почина легендарниот соул и блуз пејач, Боби „Блу“  Бленд.
Неговиот син потврди дека Блу починал опкружен со неговите најблиски во домот во Мемфис. Блу починал неделата околу 17:30 часот по компликации поради долгоболедување.Тој беше познат како „Синатра блуз“, а најголемо влијание на неговата музика имаше Нат Кинг Кол.
Имено, во Куќата на славните на рокенролот во кливленд беше примен во 1992 година.На 83-годишна возраст, вчера почина легендарниот соул и блуз пејач, Боби „Блу“  Бленд.

loading...
Loading...