Почина поранешниот израелски премиер Ариел Шарон

Поранешниот израелски премиер Ариел Шарон, почина денеска, јави Израелското радио.Поранешниот израелски премиер Ариел Шарон, почина денеска, јави Израелското радио.
Шарон (85) беше во кома по мозочниот удар на 4 јануари 2006 година, и неговата здравствена состојба исклучително се влоши од 1 јануари годинава.
Шарон е познат по нападот врз Либан во 1982 година додека беше министер за одбрана, но и како премиер кој ги повлече армијата и доселениците од Појасот Газа во 2005 година.Поранешниот израелски премиер Ариел Шарон, почина денеска, јави Израелското радио.
Шарон (85) беше во кома по мозочниот удар на 4 јануари 2

Пронајдете не на следниве мрежи: