Починаа три деца во пожар предизвикан од свеќа

Три деца погинаа, а две се повредени во пожарот што се појавил во еден стан во шесткатница во Бронкс, во Њујорк, јави Си-Ен-Ен.Причина за пожарот е запалена свеќа, а несреќата се случила само еден ден откако на семејството во станот му ја пресекле струјата заради неплатени сметки.
Во пожарот настрадаа три братчиња, на возраст од пет години, две године и четири месеци. Нивните две сестри, како и мајката, се во болница и нивната состојба е стабилна.
Соседка го пријавила пожарот откако ја слушнала мајката како вика. Успеала со сила да ја искрши вратата од станот, но пожарот веќе го зафатил целиот стан.
Околу 100 пожарникари 90 минути се бореле со пожарот.Причина за пожарот е запалена свеќа, а несреќата се случила само еден ден откако на семејството во станот му ја пресекле струј

Пронајдете не на следниве мрежи: