Пол-позиција за Хамилтон во Нирнберг

Британецот Луис Хамилтон ќе започне прв на трката во Германија, поточно во Нирнберг.
Луис Хамилтон ја освои пол позицијата и стартното место за утрешната трка во Германија, веднаш зад него се пласираше Себастијан Фетел, актуелниот шампион во Формула 1.
Возачот на Мерцедес на денешните квалификации заврши прв со време од 1,29,398 секунди.
Второто место го освои Фетел со време 1,29,501 секунда, додека пак третото место му припадна на австралијанецот Марк Вебер а по него се пласираше Кими Раиконен од Лотус.
Утрешната трка во Нирнберг се вози утре со почеток од 14 часот.Британецот Луис Хамилтон ќе започне прв на трката во Германија, поточно во Нирнберг.

Пронајдете не на следниве мрежи: