Полицијата во Косово го обиколи собранието

Loading...

Стотина косовски полицајци со опрема за разбивање на демонстрации се распоредија околу зградите на косовското собрание и Владата во центарот на Приштина, каде денеска околу 11 часот ќе се одржат протести против одлуката за демаркацијата со Црна Гора, кои ги предводи лидерот на Самоопределување Албин Курти.Полицијата и припадниците на специјалната косовска полиција со опрема за разбивање на демонстрации, штитови, шлемови и гас маски стојат околу зградата на косовското собрание, јави Танјуг.
Ситуацијата засега е мирна, а демонстрантите се уште не почнале да се собораат.Полицијата и припадниците на специјалната косовска полиција со опрема за разбивање на демонстрации, штитови, шлемови и гас маски стојат околу зград

loading...