Половина милион луѓе од Дортмун сакаат карти за финалето

Борусија Дртмун соопшти дека повеќе од половина милион луѓе сакаат карти за финалето со Баерн Минхен. 
Борусија Дортмун на својот стадион оваа сезона има просечно околу 80.000 гладачи, а за финалето од Лигата на Шампионите кое ќе се одигра во Лондон  на Вембли има 502.567 барања за влезници.
Борусија Дортмун доби само 24.042 влезници. Додека капацитетот на Вембли је 86.000.
Најефитините влезници за финалето кое се игра на 25 мај, е 60 фунти, а најскапите изнесуваат 330 фунти .Борусија Дртмун соопшти дека повеќе од половина милион луѓе сакаат карти за финалето со Баерн Минхен. 

Пронајдете не на следниве мрежи: