Положбата на акните открива: Од што боледувате?!

Loading...

Ова е само краток општ водич кој ќе ви укаже на можен проблем.Чело
Дигестивен систем : Намалете го внесувањето на преработена храна, количината на масти и зголемете го  весувањето  на вода во организмот.
Околу веѓите
Бубрези : акните и се друго што се појавува во областа околу очите (вклучувајќи ги и подочниците) , укажуваат на дехидрација. Пијте  повеќе течности , по можност вода.
Коренот на носот
Црн дроб: Намалете го внесувањето на алкохол, масна храна и млечни производи. Ова е зона на која се јавуваат и знаци кои укажуваат на алергија на некоја храна. Вежбајте секој ден, пешачете на свеж воздух и спијте доволно .

 
Образите
Респираторен систем : Ако сте пушач или сте алергични тоа ќе се одрази во овие области на лицето. Ако ниту еден од горенаведените не е проблем, не му допуштајте на телото да се загрева премногу. Јадете повеќе ладна храна , намалете го внесот на шеќер и движете се повеќе на свеж воздух. Исто избегнувајте  месо, млечни производи, алкохол, кофеин и шеќер. Во исхраната додадете  повеќе зелен зеленчук .
Брадата
Хормони: Акни во оваа област укажуваат  на стрес и хормонални промени. Наспијте се , пијте многу вода, јадете многу зеленчук и ќе ја задржите кожата совршено чиста . Друг интересен факт – акни на тој дел од лицето укажуваат на овулација.Чело
Дигестивен систем : Намалете го внесувањето на преработена храна, количината на масти и зголемете го  весувањето

loading...
Loading...