Порошенко ќе нареди прекин на огнот во Украина

Loading...

Украинскиот претседател денеска најави дека утре ќе нареди прекин на огнот на украинската војска со што ќе започне спроведување на мировниот план за Украина.Во своето обраќање на самитот на НАТО во Њупорт, Порошенко нагласи дека прекинот на огнот зависи од резултатот на состанокот меѓу претставниците на Украина, Русија и ОБСЕ во Минск, кој е планиран за утре.
„Во Минск утре ќе биде потпишан документ, кој ќе овозможи постепено спроведување на мировниот план за Украина. Во 12 часот по средноевропско време (14 часот по локално време), под услов состанокот да се одржи, ќе го повикам Генералштабот да нареди прекин на огнот и се надевам дека тоа ќе биде почеток на спроведувањето на планот“, истакна Порошенко.
Постои надеж дека договорот би можел да биде потпишан утре на состанокот во Минск.Во своето обраќање на самитот на НАТО во Њупорт, Порошенко нагласи дека прекинот на огнот зависи од резултатот на состанокот меѓу претставниците на

loading...
Loading...