Постојат неверојатни причини зошто дома треба да имате засадено нане

Loading...

Нането или ментолот имаат многу лековити дејства, но ќе ви спомнеме само некои од нив:Го стимулира варењето на храната
Нането е богато со антиоксиданси и фитоуријентилни кои се добри за желудникот. Го потикнува создавањето на дигестивните ензими и го намалува чувството на гадење.
Спечува грчеви
Делува смирувачки на стомакот, па се препорачува на жените за време не менструалниот циклус. Поздраво е отколку постојано да користите аналгетици кои ќе ви оштетат бубрезите, ако ги користите пречесто.
Главоболки и гадење
Конзумирањето на нане исто така може да ви помогне во овој случај. Можете да направите облоги, така што ќе ставите неколку листови нане на челото и ќе оставите да ви делува.
Штукање
Ментолот кој се наоѓа во нането може да ви помогне да го спречите штукањето.
Гради
При доењето, градите стануваат нежни, осетливи на болка. Нането може да ви помогне да ги заздравите. Ставите неколку листови нане на брадавици и ќе забележите подобрување.
Го подобрува памтењето
Чајот од нане може да ви помогне побрзо и лесно да памитите. Добро ќе им дојде на оние кој брзо забораваат.
Проблеми со дишењето и кашлицата
Добро е за лечење на настинката и го олеснува дишењето. Можете да го вдишите чајот од нане и добро ќе им дојде на синусите, а можетелистови од нане да ставите и на градите.
Имуниот систем
Содржи витамини: Е,Ц,Д, минерали: фосфор, калциум и на тој начин се бори со нстинката и грипот.
Лекување на ракот
Го спречува растот на туморските ќелии, ја чисти крвта и посебно дејствува на ракот на дебелото црево, црниот дроб, белите дробови и кожата.
Го подобрува расположението
Го смалува стресот и анксиозност, го стимулира ослободувањето на хормонот серотонин (хормон на среќа).
Оралното здравјето
Има анти-воспалителни и антибактериски својства кој  се добри за оралната хигиена. Ментолот може да ви помогне да имаат пријатен мирис  и да се ослободите од лошото.
Одгледувањето на  овие билки е многу едноставна, потребно е билките да  се во посебни саксии, бидејќи кога растнат бараат повеќе простор. Можете да ги користите семките или листовите. Уверете се да има доволно светлина и редовно наводнување.Го стимулира варењето на храната
Нането е богато со антиоксиданси и фитоуријентилни кои се добри за желудникот. Го потикну

loading...