Потоп за 30 минути: Страшно невреме ја погоди и Србија

Loading...

Невреме проследено со пороен дожд, град и грмежи синоќа ја погоди западна Србија, предизвикувајќи штети на патната инфраструктура и на земјоделските насадиНекаде од 20 часот невремето беснеело во Чачак, Горњи Милановац, Пожега, Косјериќ, Бајина Башта и делови од Лучане.
– Водата влегуваше во домовите, беше страшно, велат жители за Курир.рс.
За 30 минути во Пожега паднале 33 литри дожд, а во еден момент имало и град.
Невремето траело два часа и паднале околу 60 литри дожд на метар квадратен.
Неколку села се соочија со големи штети.Некаде од 20 часот невремето беснеело во Чачак, Горњи Милановац, Пожега, Косјериќ, Бајина Башта и делови од Лучане.
– Водата влегуваше

loading...