ПОЖАР ВО ТУРЦИЈА: Огнот се прошири во близина на базата на НАТО!

Огромен пожар се разгоре до базата на НАТО во округот Буч, кај Измир на западот на Турција, а локалните медиуми јавуваат дека властите се сомневаат дека тој е подметнат.Огнената стихија почна да се шири од неделата попладне, но поради силниот ветер брзо стигнала и до базата на НАТО. Огнот е закана и за поголем број на населени места, пренесува „Си-Ен-Ен Турк“.
Во пожарот веќе настрадал еден дом за стари лица.
„Т24 Њуз“ пишува дека и покрај трудот на НАТО војниците на теренот, огнот се приближува до воениот арсенал сместен на таа локација.
Иако САД го чува најголемиот дел од нуклеарниот арсенал во Турција, токму во база на НАТО, тоа оружје не се наоѓа баш на ова место.

İzmir Buca'da ki yangın nihayet kontrol altına alındı şimdilik çok şükür pic.twitter.com/8V29LoHc6r
— TC Aysun (@ve_Laiklik) July 24, 2016
Огнената стихија почна да се шири од неделата попладне, но поради силниот ветер брзо стигнала и до базата на НАТО. Огнот е закана и за поголем број

Пронајдете не на следниве мрежи: