ПРАВ ДОКТОР: Лековит џем за лечење на црниот дроб и маснотиите во крвта

Loading...

Џем од глуварче.Често пати шетаме и не обрнуваме внимание на ова растение, Меѓутоа глуварчето е прав доктор! Од глуварчето можете да направите вкусен џем за регенерација на ќелиите на црнито дроб и прочистување на крвта.Рецепт:
– Скинете 300- 400 жолти цветови од глуварче, потопете ги со топла вода оставете да одстојат 24 часа.– Следниот ден глуварчето добро иседете го и потопете го со половина литар провриена вода.-Варете 15-20 минути, додадете 1 кг шеќер и 2 ситно сецкани лимони ( може и со кора ), 1 лажица лимонтус и варете уште 5 минути.-Кога џемот ќе добие боја на мед, тргнете го од огнот. Почекајте да се олади и процедете го преку газа.-Таа смеса провријте ја уште 2 минути. Вашиот џем од глуварче е готов! Совет: Кога ќе го берете глуварчето, берете го подалеку од патиштата.Џемот од глуварче најдобро е да се зема наутро на празен стомак, растворен во чаша со зелен чај. На тој начин овој пијалок ќе делува против воспалително на вашиот организам, тонизирачко средство кое го чисти црнито дроб од токсини и отровни материи, па дури и ги одстранува радионуклидите од целиот организам, и има диуретичко дејство! Џемот од глуварче е корисен за превенција на астма и бронхитис. Потребно е да се изедат 2 супени лажици наеднаш,наутро. Тоа дава многу позитивен ефект. На таквиот вкусен џем вашиот црн дроб ќе му биде благодарен, бидејќи секогаш ќе биде чист и здрав! Бидете здрави!Рецепт:
– Скинете 300- 400 жолти цветови од глуварче, потопете ги со топла вода оставете да одстојат 24 часа.&

loading...
Loading...