ПРЕПОРАЧАНО ОД ДОКТОРИТЕ: Ова овошје може да спречи мозочен удар!

Loading...

Жените кои редовно јадат портокал, грејпрфрут и лимон имаат 20 отсто помал ризик да доживеат мозочен удар, покажуваат истражувањата на британските научници. Истиот ефект се постигнува и доколку се пијат свежо цедени сокови од цитрусното овошје. Клучот е во флавоноидите, природните антиоксиданси кои го снижуваат крвниот притисок и нивото на холестероли. На тој начин им помагаат на артериите.
Истражувањето има за цел да ја објасни врската која владее помеѓу флавоноидите од јужното овошје и женскиот мозок- објаснува Др. Один Касиди, лидерот на истражувачкиот тим. 
Иако и други намирници се богати со флавоноиди, особено црното вино, нивниот благодет не се искажува во толкава мера. 
Британските лекари ги советуваат жените превентивно да конзумираат што повеќе портокал и грејпрфрут, а лимон само онолку колку им годи на желудникот, особено доколку имаат предиспозиции за мозочен удар.Истиот ефект се постигнува и доколку се пијат свежо цедени сокови од цитрусното овошје. Клучот е во флавоноидите, при

loading...
Loading...