Претседателскиот кабинет во Собранието претворен во штаб на ДУИ

Loading...

Претседателскиот кабинет во Собранието на нелегитимно избраниот спикер Талат Џафери е претфорен во партиски штаб на ДУИ, пишува албанската новинска агенција ИНА.На социјалните мрежи се појавија слики на пратеници, но и министри на ДУИ во кабинетот на претседателот на Парламентот, Талат Џафери. Многумина од функционерите на ДУИ на ова гледат како едно големо постигнување употребувајќи го тоа како партиска кампања.

Улогата на спикерот на Собранието треба да е над сите партиски и етнички политики и да е во интерес на сите граѓани и заедници во земјата, рече високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика, Федерика Могерини, на вчерашната средба со претседателот на Собранието Македонија, Талат Џафери во Брисел.
ИНА вчера објави извештај со критики од граѓаните за фотографиите кои беа поставени на социјалните мрежи, на кои се гледа како Талат Џафери неговиот кабинет го претвори во партиски кабинет.На социјалните мрежи се појавија слики на пратеници, но и министри на ДУИ во кабинетот на претседателот на Парламентот, Талат Џафери. Многумина од

loading...